Podstawy oceny kiperskiej whisky

szklanki kieliszki do whisky

Whisky jest destylatem, który w zależności od gatunku i pochodzenia przechodzi rozliczne procesy uszlachetniające. Jednym wspólnym mianownikiem wszelkich rodzajów whisky jest dojrzewanie w beczkach, obejmujące okres na kilkudziesięciu lat. Wbrew obiegowej opinii whisky jest napojem bardzo zróżnicowanym pod kątem aromatów, ostrości i bogactwa smaków. Dla lepszej oceny i poznania trunków zaleca się stosowanie specjalnych artykułów kiperskich. Dedykowane kiperom kieliszki do whisky ze sklepu Bokono mają objętość do około 80 mililitrów, a ich kształt pozwala na dokładną ocenę barwy, klarowności oraz wszelkich atrybutów smaku i zapachu.

Jak wygląda szkło do whisky?

Specjalne szkło do whisky opracowane jest w oparciu o zgłaszane przez kiperów i degustatorów potrzeby. Kolejne zakłady produkujące szkło, wśród których przeważają w Polsce manufaktury, wprowadzają dedykowane rodzaje szkła do alkoholu. W ofertach odnaleźć można specjalne i standaryzowane właśnie do whisky kieliszki. Kieliszek kształtem przypomina nieco klasyczny sniffer do piwa lub kieliszek kiperski do szerokogatunkowej oceny win czerwonych.
Dobór kieliszków do whisky nie jest jeszcze tak rozbudowany, jak to ma miejsce w przypadku win białych i czerwonych. Niemniej jednak szkło w połączeniu z nakrywkami stanowi cenne narzędzie oceny trunków.