Klasyczna pizza

Kuchnia włoska słynie w wielu potraw, natomiast najpopularniejszą jest pizza. Dzięki wyjątkowemu smakowi i prostocie przygotowania ma miliony miłośników w Polsce.

Jakie ciasto na pizze?

Wbrew pozorom odpowiedź nie jest oczywista. Ciasto na pizzę może być zrobione na wiele sposobów z różnorodnych składników. Oprócz klasycznego ciasta możemy zrobić ciasto z mąki orkiszowej, zastępując drożdże zakwasem, ciasto bezglutenowe lub pieczone na patelni.

Składni na ciasto w stylu włoskim

Najprostsze i „prawdziwe” ciasto na włoską pizzę powinno składać się zaledwie z kilku składników. Powinna być to mąka pszenna, drożdże, woda, sól oraz odrobina cukru do zaczynu. Tak więc, aby przygotować ciasto potrzebujemy

– 500 gram mąki pszennej

– 1 i 1/4 szklanki wody

– 10 gram drożdży

– 1 płaska łyżka soli (ok. 10 gramów)

Część osób chcąc dodać nowe walory smakowe decyduje się na ulepszenie klasycznego ciasta poprzez zioła. Przykładowo prowansalskie lub oregano oraz przez dodanie oliwy z oliwek lub słodu jęczmiennego. Oczywiście chcąc trzymać się tradycyjnego składu możemy zrezygnować z tych dodatków.

Odpowiednia jakość

Dobierając mąką oraz drożdże do ciasta (niezależnie od rodzaju przygotowywanej pizzy) należy zwrócić uwagę na jej typ. Szczególnie dobrze sprawdzą się mąki piekarnicze typu 450 lub 550. Stosując je szansa na „zepsucie” ciasta jest bardzo mała. 

Ponadto dobierając drożdże zawsze powinniśmy stawiać na świeżość.  Dlatego wybierając między drożdżami instant, suszonymi, a świeżymi zawsze powinniśmy wybierać te ostanie. Świeże drożdże odróżniają się od pozostałych ilością wody. 

Dobierając wodę zawsze powinniśmy stosować taką, która nadaje się do spożycia przed zagotowaniem. Jeżeli więc możemy pić wodę z kranu to możemy ją zastosować. Jej temperatura powinna oscylować wokół 30-40 stopni Celsjusza. Zbyt ciepła może zabić drożdże.  

Przygotowanie zaczynu

Wypiekanie ciasta rozpoczynamy od przygotowania zaczynu. W tym celu w 5 łyżeczkach z przygotowanej wcześniej wody mieszamy 10 gramów drożdży (około 1/10 z klasycznej 100 gramowej kostki) Dodajmy łyżeczkę mąki pszennej oraz odrobinę cukru w celu uaktywnienia drożdży. Rozczyn odstawiamy do urośnięcia. 

Wyrabianie ciasta

Do wcześniej przygotowanej miski wsypujemy 500 gramów mąki pszennej, którą staramy się napowietrzyć. Przykładowo przez mieszanie. Następnie zaczynamy wyrabiać ciasto wraz z przygotowanym wcześniej odczynem. W międzyczasie dodajemy pozostałą część wody. Ciasto idealne to takie, które nie będzie się przylepiać do dłoni. Jeżeli będzie inaczej dodajmy odrobinę mąki. Jeżeli będziemy się zmagać z przeciwnym problemem, czyli ciasto będzie zbyt suche i nie będzie się lepić dodajmy nieco wody. Tak wyrobione ciasto odstawiamy na kolejne 24 godziny.