Lunch box – z jakich materiałów może być wykonany?

Pudełko na przekąski, pojemnik lub lunch box staje się koniecznością. Jest niezastąpiony podczas obiadów w szkołach i biurach, pikników w plenerze i zdrowego odżywiania w sekcji dla sportowców. Producenci oferują pudełka na przekąski w różnych kształtach, pojemnościach i funkcjach. Dowiedz się, które pudełka są bezpieczne i praktyczne, a które nie. 

Dlaczego materiał, z którego wykonany jest lunch box jest ważny?

Niewiele osób wie, że należy czytać informacje o tym, z jakich materiałów został wykonany pojemnik na lunch. Na plastikowych naczyniach należy szukać oznaczenia „BPA-free”. I metalowe pudełka są lepsze do zakupu z nierdzewnej stali.
Przyjrzyjmy się bliżej etykietom znajdującym się na plastikowych pojemnikach. Dzięki nim dowiesz się, jaki jest rodzaj plastiku, jaki jest jego poziom toksyczności i jakie są jego właściwości.

lunch box
  • Politereftalan etylenu (PETE). Używany do napojów, oleju roślinnego itp. PETE to najtańszy materiał. Nie nakładaj więcej niż raz. Przy ponownym użyciu uwalniana jest toksyczna substancja – ftalan, który powoduje choroby układu nerwowego i sercowo-naczyniowego.
  • Polietylen niskociśnieniowy o wysokiej gęstości (HDPE). Używany do zabawek, okularów, niektórych torebek. Z niego powstają butelki sportowe i turystyczne. Jest nietoksyczny i wystarczająco bezpieczny, chociaż po podgrzaniu uwalnia toksyczną substancję – formaldehyd. HDPE może być używany wielokrotnie.
  • Polichlorek winylu (PVC). Popularny wśród producentów i szeroko stosowany. Na przykład do produkcji plastikowych okien i pojemników na płyn techniczny. Uwalnia toksyny, dlatego nie jest stosowany w przemyśle spożywczym.
  • Polietylen o niskiej gęstości o wysokiej gęstości (LDPE). Zaletą jest zwiększona elastyczność, niski koszt. LDPE stosuje się do produkcji worków na śmieci i worków na żywność, linoleum. Stosunkowo bezpieczny materiał. Może być ponownie użyty.
  • Polipropylen (PP). Być może jest to najpopularniejszy rodzaj plastiku wykorzystywany do produkcji lunch boxów https://nettrading.pl/lunch-box. Główną zaletą jest to, że żywność można podgrzać w kuchence mikrofalowej, a następnie umyć w zmywarce. Trwały, nie pęknie po upuszczeniu. Polipropylen to tworzywo przyjazne dla środowiska. Należy pamiętać, że napojów alkoholowych nie można spożywać z polipropylenu, jest to niebezpieczne dla zdrowia.
  • Polistyren (PS). Pojemniki jednorazowe. Tam najczęściej dostarczane jest sushi. Twarde, ale delikatne naczynia. Łatwo się łamie i pęka przy zginaniu. Takich naczyń można używać tylko do dań zimnych! Chociaż naukowcy wciąż się kłócą, warto zachować ostrożność. Odkąd po podgrzaniu powstaje w nim rakotwórcza trucizna – styren, który wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, pamięć, słuch, nerki i krew.