Barwniki spożywcze jako czynnik podwyższonego ryzyka

Dietetycy zachęcają nas do spożywania posiłków opartych o wszystkie kolory tęczy. Zielone warzywa liściaste, żółta papryka i dynia, pomarańczowe marchewki, czerwone jabłka, fioletowa kapusta i tak dalej…

Każdy z kolorów reprezentuje inny składnik odżywczy lub związek, który działa z twoim ciałem, aby utrzymać je w zdrowiu. Te kolory sprawiają, że jedzenie jest atrakcyjne wizualnie. Ponieważ „jemy oczami”, zanim wszystko trafi do naszych ust, staramy się, aby nasze jedzenie było atrakcyjne. W dobie przetworzonej żywności normą stało się dodawanie barwników spożywczych, które nadają jej świeży, atrakcyjny wygląd. Jasne czerwone truskawki w batonikach zbożowych i pokrytych wielobarwnymi słodyczami muszelkach oślepiają nasze oczy i sprawiają, że nasze żołądki dudnią w oczekiwaniu na pierwszy kęs.

różne modele barwników do ciast

Dlaczego stosuje się zabarwianie żywności?

Kiedy żywność jest produkowana masowo i sztucznie tworzona, tracone są składniki odżywcze i naturalne kolory. Aby zachować walory estetyczne, producenci dodają sztuczne barwniki, konserwanty i środki zapobiegające psuciu się. Naturalne piękno i odżywianie żywności zastępuje się fałszywymi związkami, czyniąc ją ładną i nadającą się do sprzedaży. Producenci ukrywają bardzo prawdziwe powiązania między syntetycznym barwnikiem spożywczym a rakiem, niewydolnością narządową i dysfunkcją neurologiczną.

Pozytywne zmiany w strukturach Unii Europejskiej

Unia Europejska postanowiła powstrzymać potencjalnie niebezpieczne dodatki w 2010 roku. W Wielkiej Brytanii producenci zostali poproszeni o zastąpienie sztucznych barwników i smaków żywności naturalnymi substancjami alternatywnymi. W każdym razie, każda żywność zawierająca sztuczne barwniki spożywcze warto wiedzieć, musi teraz mieć etykietę ostrzegawczą. Dla kontrastu, Stany Zjednoczone obecnie nie planują zakazu farbowania żywności ani zmiany jakichkolwiek przepisów dotyczących tych dodatków. Dzieje się to pomimo badań, które pokazują, jak niebezpieczne dla konsumentów (szczególnie dzieci) są barwniki żywności.