Pomimo tego, że pizza ma długą tradycję wywodzącą z kuchni włoskiej i początkowo stanowiła proste i nieskomplikowane danie, którego przygotowanie wymagało zaledwie kilku składników i kilkunastu minut czasu, to dzisiaj jest to jeden z największych przysmaków na świecie. Dodawane składniki do pizzy czynią z niej jednocześnie często nie tylko danie fastfoodowe, ale również danie wykwintne i nowoczesne. Co jest jednak najważniejsze w przypadku każdej pizzy? Oczywiście samo ciasto i sposób jej pieczenia!
Różnice w pizzach?
Już na samym początku warto podkreślić, że przepisów na ciast do pizzy jest przynajmniej kilkanaście – wszystko zależy od regionu świata, w którym pizzę się przygotowuje. O ile tradycyjna włoska pizza jest cienkim i niemalże chrupiącym plackiem, tak pizza amerykańska niemal zawsze musi być na grubym cieście z podwójną ilością sera.
Kamień do pizzy – sukces przy pieczeniu?
Niezależnie jednak na jakim przepisie będziemy się wzorowali przy przygotowaniu własnej pizzy, należy zwrócić szczególną uwagę na sposób jej pieczenia – piekarnik powinien osiągać stosunkowo wysoką temperaturę w okolicach 240-280 stopni Celsjusza i jednocześnie niezwykle równomiernie nagrzewać cały placek. Aby ułatwić sobie to zadanie, warto zastosować kamień do pizzy, który pozwoli na równomierne rozprowadzenie ciepła po całej powierzchni pizzy, a tym samym zapewni jej równomierność pieczenia. Jednocześnie stosowanie naturalnego kamienia sprawia, że placek oddaje część swojej wilgoci i staje się znacznie bardziej chrupiący od spodu bez uszczerbku dla konsystencji sosów i składników (nie wysusza ich).
Ile kosztuje kamień do pizzy?
Dobry kamień do pizzy to przeważnie wydatek od kilkudziesięciu złotych wzwyż. Najważniejsze przy wyborze kamienia jest to, aby był on odpowiednich rozmiarów – z jednej strony mieścił się w domowym piekarniku, a z drugiej pozwalał na pieczenie pizzy o jak największym wymiarze.
Najnowsze komentarze