Kociołek żeliwny, tak samo jak inne naczynia wykonane z żeliwa, są trwałe, odporne na rdzę i nie tylko. Nic dziwnego, że nie tracą one na popularności.
Czym jest żeliwo?
Ten materiał powstaje w wyniku produkcji stopu stali z węglem, manganem, fosforem i innych pierwiastków. Żeliwo może różnić się nieco w zależności od stopu. Zdecydowana większość artykułów codziennego użytku, takich jak kuchenne żeliwne kociołki wykonywane są z żeliwa szarego GG-20. To materiał ciężki. Dlatego też nie nadaje się do dużych przedmiotów. Ponadto jest też odporny na korozję. Dzięki znacznej zawartości węgla koroduje tylko powierzchniowo. Ewentualne rdzawe plamki wystarczy jedynie przetrzeć, aby nie wniknęły wgłąb metalu.
Żeliwo w domu
Naczynia wykonane z żeliwa doskonale sprawdzają się w domu. Potrawy w nich ugotowane mają nieco inny, pełniejszy smak i mają szerokie grono zwolenników. Poza tym kociołki z żeliwa doskonale sprawdzają się na ognisku. To świetne rozwiązanie podczas wakacyjnego wyjazdu pod namioty. Trzeba jednak pamiętać, że żeliwnych naczyń nie wolno myć detergentami oraz innymi środkami chemicznymi. Najlepiej do tego celu wykorzystać czystą wodę z dodatkiem piasku, który doskonale usuwa wszelkiego osady.
Najnowsze komentarze