Wybór młynka do kawy

Sporą popularnością w ostatnim czasie cieszy się młynek do kawy. Można śmiało powiedzieć, że nie da się przygotować smacznej kawy bez młynka dobrej jakości. Nie pomoże w tym nawet ekspres za kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Zalety młynka do kawy

W tym artykule przedstawione zostaną największe zalety młynka do kawy. Warto mieć na uwadze, że młynek do kawy (link) trzeba uwzględnić w swoim budżecie już na samym początku. Jest to ważne w przypadku wszystkich osób planujących zamawiać dobrą kawę. Lepiej samodzielnie zmielić ziarna kawy, ponieważ sporo ograniczeń stawia kawa mielona fabrycznie. Nawet początkujące i mało doświadczone osoby powinny sobie poradzić, ponieważ nie jest to raczej nic trudnego. Niestety do espresso nie nadaje się w ogóle kawa mielona fabrycznie. Przede wszystkim wychodzi zbyt wodnista, a po drugie jest mielona zbyt grubo. Bardzo ciężko jest uzyskać gęsty i esencjonalny napar. Zdecydowaną większość właściwości smakowych oraz zapachowych kawa traci w ciągu kilkunastu minut od zmielenia. Powszechnie przyjmuje się, że może to być nawet 75%. Chowanie kawy do lodówki oraz opakowania próżniowe raczej wiele nie pomogą. Bardzo ciężko jest znaleźć mielone kawy dobrej jakości. Większość dobrych kaw jest dostępna w formie ziaren, które trzeba samodzielnie zmielić. Do mielonki idą przeważnie kawy niskiej jakości. Należy pamiętać o ryzyku, że coś może być dodane oprócz kawy. Można to sprawdzić dopiero na laboratoryjnych testach.

Zakup młynka do kawy

Mielenie u znajomych lub w kawiarni sąsiedzkiej to bardzo dobre, ale tymczasowe rozwiązanie. W międzyczasie można zebrać pieniądze i zainwestować w młynek do kawy. Takie urządzenie można wykorzystać w każdych warunkach. Można śmiało powiedzieć, że lepiej jest zmielić kawę na zapas w młynku dobrej jakości, niż na świeżo, ale w słabym młynku. Młynek żarnowy cieszy się obecnie zdecydowanie największym uznaniem. Elementy, które mielą kawę są określane jako żarna. To właśnie między żarna muszą trafić ziarna kawy. Ziarna są siekane, a nie mielone w ostrzowych młynkach. Warto podkreślić, że takie młynki są potocznie nazywane udarowymi. Lepiej zrezygnować z tego rodzaju urządzeń, jeśli chce się wypić smaczną kawę. Kawa musi zostać zmielona na równe drobinki i z małą ilością pyłu. Młynek udarowy, czyli ostrzowy może mieć poważne problemy z wykonaniem tego zadania. Takie młynki są zazwyczaj dostępne w marketach w bardzo przystępnej cenie. Wydają się naprawdę atrakcyjne, ponieważ kosztują mało. Wystarczy kilkadziesiąt złotych, żeby kupić ostrzowy młynek. Lepiej trochę poczekać i odłożyć pieniądze na lepszy model.