Przepis na sos beszamelowy

Smaczny i popularny wśród miłośników gotowania sos beszamelowy króluje wśród wielu innych, równie dobrze znanych sosów. Chętnie wykorzystuje się go różnego rodzaju zapiekanek, mięs lub jako dodatek do klusek. Prostota jego wykonania sprawia, że praktycznie każdy jest w stanie go przygotować. By jednak cieszyć się niepowtarzalną konsystencją sosu oraz pysznym smakiem, warto trzymać się kilku prostych zasad, które obowiązują w trakcie jego przygotowywania. Sos ten doczekał się też wielu różnych modyfikacji, choć na świecie najbardziej ceniony jest chyba w wersji oryginalnej, prostej, a mimo to tak wspaniałej w smaku, konsystencji i możliwości wykorzystania w kuchni.

Najlepszy przepis na sos beszamelowy

Składniki:

– 50 g masła,

-1/4 szklanki mąki pszennej,

– 2 i 1/3 szklanki mleka,

-świeżo starta gałka muszkatołowa,

– sól i świeżo mielony biały pieprz.

Przygotowanie sosu:

W garnku na małym ogniu należy rozpuścić masło, a następnie wsypać do niego mąkę. Sos trzeba stale mieszać na ogniu, do momentu aż uzyska się bardzo bladą zasmażkę. Następnie zdejmij garnek z ognia i cienkim strumieniem (koniecznie ciągle mieszając) należy wlać zimne mleko. Garnek należy zostawić na małym ogniu, podgrzewać jego zawartość przez około 10-12 minut, ciągle mieszając. Nie wolno nigdy doprowadzić sosu do wrzenia. Na sam koniec sos należy doprawić najlepiej świeżo startą gałką muszkatołową, solą i białym pieprzem.

Receptura sosu beszamelowego przez lata była udoskonalana przez Béchamel’a. Dlatego też bez obaw można powiedzieć, że finalny, a zarazem ten niepowtarzalny smak sosu, zawdzięczamy wieloletnim eksperymentom.

Idealny sos beszamelowy musi być bardzo rzadki i co najważniejsze pozbawiony grudek, dlatego też cały czas należy pamiętać o mieszaniu go. W przypadku, kiedy grudki niestety się pojawią, sos jeszcze można uratować. W tym celu należy przetrzeć go przez sito, a następnie dokładnie wymieszać. Jeżeli beszamel jest za gęsty, można dodać do niego odrobinę mleka. Kiedy zaś sos nie jest od razu podawany, połóż na jego powierzchni plasterek masła. Rozpuści się ono i zapobiegnie powstaniu kożucha.