Ryba po grecku w Grecji i w Polsce

zdjęcie ryby po grecku

Ryba po grecku, podobnie jak pierogi ruskie należy do potraw, których nazwa bywa myląca. Przepis na rybę po grecku nie pochodzi ze Słonecznej Grecji, a o pierogach ruskich mało kto w Rosji słyszał.

Ryba przyrządzana w Grecji

Przy stole wigilijnym co roku można kosztować ryby po grecku:

https://www.mniammniam.com/Ryba_po_grecku__czyli_mocno_warzywami_i_przyprawami_przesycona___film_video-201p.html

Mało która pani domu zapomina o tej potrawie w Wigilię, dlatego warto znać przepis. Jak wiadomo przepis na rybę po grecku nie jest grecki. W Grecji przyrządza się rybę na blasze. Podczas smażenia pokrywa się ją sosem z pomidorów i uprzednio przygotowanymi warzywami. Nieobowiązkowymi dodatkami są oliwki i miód. Po smażeniu rybę dusi się w białym winie, co sprawia, że sos nie jest ciężki. By być wiernym greckiemu przepisowi trzeba pamiętać, że potrawę przyrządza się przy użyciu całej ryby. Użycie jedynie filetów może spowodować, że potrawa nie będzie smakowała tak, jak powinna. W Polsce nikomu nie przyszłoby do głowy, by zjadać głowę ryby. W Grecji jest to najlepsza część posiłku.

Polska ryba po grecku

Rybny filet należy skropić cytryną. Skropiony filet czeka, aż zostaną przygotowane warzywa. Poleca się pokroić cebulę, najlepiej w drobną kostkę. Marchew, pietruszkę i seler należy zetrzeć na tarce. Podczas przygotowywania warzyw można wlać na patelnię trzy łyżki oleju i go rozgrzać. Do oleju zwykle dodaje się odpowiednie zioła: liść laurowy, ziele angielskie i pieprz ziarnisty. Po około minucie na patelni  powinna znaleźć się też posiekana cebula. Cebula musi się zeszklić. Tak przygotowane przyprawy i cebulę należy umieścić w garnku ze szklanką zimnej wody i kostkę bulionową. To trzeba podgrzać. W tym samym momencie dobrze jest podsmażyć warzywa do momentu, aż osiągną miękkość. Po osiągnięciu miękkości warzywa trzeba wsypać do garnka z przyprawami cebulą. Do tego samego garnka należy dodać przecier pomidorowy. Po pewnym czasie sos powinien osiągnąć odpowiednią gęstość. Ryba po grecku jest prawie gotowa. Wystarczy podsmażyć filet i polać go pysznym sosem.