Stół stanowi podstawę umeblowania każdego przeciętnego mieszkania. I choć da się bez niego żyć, to przecież każdy, kto tego próbował, wie, że jest meblem trudnym do zastąpienia. Spełnia kilka funkcji ważnych w życiu rodziny i wpadających do domu przyjaciół i gości, których przyciąga jak magnes. Często, szczególnie na małym metrażu, jest to zwykły stolik, dobry na co dzień, ale czy od święta? Na specjalne uroczystości najlepiej sprawdzi się stół rozkładany, genialny wynalazek, który sprawi, że goście poczują się wyjątkowo uhonorowani, a gospodarze przestaną zamartwiać się ciasnotą.
Stoliczku, nakryj się dla miłych gości
Stoły rozkładane nie są niczym nowym w historii meblarstwa, jednak prawdziwą popularnością zaczęły cieszyć się w ubiegłym wieku, kiedy to mieszkania zaczęły zamieniać się w mieszkanka. A, jako że liczył się każdy metr cennej powierzchni, meble stały się funkcjonalne i ustawne. W ten nowy schemat myślenia o wnętrzu stoły rozkładane wpisały się jak ulał. Niewielkie na co dzień i jakby niewidoczne, po rozłożeniu zamieniały w pokaźnych rozmiarów mebel na kilka czy kilkanaście osób, po czym po imprezie ponownie znikały.
Okrągły i kwadratowy
Kształt stołu dobiera się zarysu pomieszczenia. Kwadraty po rozłożeniu zamienią się w prostokąty i będą pasować do pomieszczeń w kształcie prostokąta. Stół okrągły rozkładany jak ten tutaj stworzy owal i będzie idealny do wnętrza wpisanego w kwadrat. Warto też pamiętać, że stoły rozkładane, tak jak inne meble, mogą różnić się nie tylko wielkością, kształtem, rodzajem materiału, z jakiego zostały wykonane, ale także stylem, a ten najlepiej jest dopasować do charakteru wnętrza.
Stół okrągły rozkładany
Ten rodzaj stołu może być wykonany z drewna, szkła, metalu, czy płyty drewnopodobnej. Cena z grubsza zależy od rodzaju materiału, wielkości i nakładu pracy potrzebnego do jego wykonania. Kupując stół okrągły rozkładany, należy zwrócić uwagę, na jego stabilność, a także na to, jak łatwo jest go rozłożyć i odwrotnie. Pewnym minusem jest ciężar stołu, co nie powinno jednak dziwić.
Przyjmuje się, że na jednego gościa potrzeba będzie 0,6 m stołu. Jest to wiedza niezwykle przydatna, bo znając rozmiar stołu po rozłożeniu, wiadomo, ile osób można za jednym razem podjąć i ugościć. Pewną ciekawostką pozostaje, że niezwykle elegancki stół okrągły rozkładany ma tę przewagę nad kwadratowym /prostokątnym, że to, czy ustawi się parzystą, czy nieparzystą liczbę krzeseł, nie ma tu znaczenia.
Najnowsze komentarze