Plafon – uniwersalny wybór do każdego pomieszczenia

Dobrze dobrane oświetlenie może odmienić wnętrze i nadać mu wyjątkowy charakter. Będzie służyć nie tylko funkcjom praktycznym, takim jak oświetlenie pomieszczenia. Jest też ważnym elementem dekoracyjnym, który podkreśli wystrój lub stanie się jego głównym bohaterem. Jednak nie zawsze wielkie żyrandole czy zwisające lampy są dobrym wyborem. W niektórych pokojach będą zajmowały dużo miejsca i mogą niepotrzebnie zdominować przestrzeń. W takim wypadku najlepszym wyborem będzie plafon.

Plafon – co, gdzie, jak?

Plafony to płaskie lampy, które można montować na suficie lub ścianie. Dzięki płytkiemu kloszowi zajmują niedużo miejsca, a mleczne lub mrożone szkło daje przyjemne dla oczu, rozproszone, miękkie światło. Dlatego świetnie sprawdzą się jako oświetlenie dodatkowe, podkreślające charakter wnętrza. Odpowiednio dobrane żarówki i klosze mogą też sprawić, że plafon stanie się głównym źródłem światła w pomieszczeniu lub nawet punktowo podkreśli indywidualne elementy wystroju.

Klasyczne plafony kojarzą się z dyskrecją i funkcjonalnością. Używane w niedużych, niskich pomieszczeniach, na przykład w hallu, korytarzu czy składziku, zapewniają doświetlenie bez zajmowania przestrzeni. Jednak czasy skromnych plafonów minęły bezpowrotnie, i o ile nadal można dostać je w sklepach z oświetleniem, prym teraz wiodą plafony do salonów, sypialni i pokoi, zwracające uwagę designem i stanowiące atrakcyjną alternatywę dla wiszących lamp.

Przyszłość plafonu

plafon

Nowoczesne plafony pięknie wpasują się w wystrój salonu czy sypialni. Eleganckie owale, zasilane za pomocą żarówek LED lub energooszczędnych, podkreślą wystrój każdego wnętrza. Plafon idealny można wybrać z szerokiej gamy wzorów i kolorów, która ozdabia ich obudowę:

– jednolite plafony z eleganckiej, strukturalnej tkaniny lub weluru,

– plafony z abażurami z tworzywa, ozdobione kolorowymi wzorami: liści, kwiatów lub pastelowych grafik dla dzieci

– futurystyczne plafony z półprzejrzystej tkaniny,

– plafoniady, czyli zwracające uwagę plafony z kilku elementów o różnej średnicy i wysokości.