Odzież gastronomiczna – najważniejsze elementy i funkcje stroju w kuchni

Idąc do restauracji, nieczęsto zwraca się uwagę na odzież personelu, ale mimo to jest ona bardzo istotna. Ubrania gastronomiczne nie powinny zapewniać tylko wizualnych aspektów, chociaż powinny być schludne, aby klient komfortowo korzystał z usług zapewnianych przez lokal. Strój każdego pracownika powinien dawać gwarancję ochrony oraz spełniać warunki BHP.

Najważniejsze elementy odzieży gastronomicznej

Przez to, że pracownicy branży kulinarnej mają kontakt z żywnością podawaną klientom, muszą stosować się do wielu zasad. Pomijając kwestie tj. odpowiednia czystość miejsca pracy, czy znajomość przepisów BHP przez personel, ważna jest odzież gastronomiczna. Stroje pracowników powinny składać się przynajmniej z:

  • elementu ochronnego,
  • osłony włosów,
  • obuwia antypoślizgowego,
odzież gastronomiczna - czepek na włosy

Element ochronny – fartuch

Na rynku znajduje się wiele rodzajów fartuchów, gdyż już w samej branży kulinarnej możemy podzielić je na te stosowane przez kelnerów, jak i te noszone przez kucharzy. Te dedykowane do użytku na kuchni są cięższe, zabezpieczające przed zabrudzeniami oraz poparzeniami poprzez rozgrzane ciecze i urządzenia kuchenne. Za to te przeznaczone dla kelnerów są zaprojektowane tak, żeby były przydatne i jednocześnie ładne, aby dobrze reprezentowały lokal. Fartuchy dla obsługi gości powinny być też plamoodporne, wodoodporne i wyposażone w kieszeń na m.in. notes.

Osłona włosów – czepki i chusty

Nakrycie głowy jest odzieżą gastronomiczną, bez której ciężko sobie wyobrazić funkcjonowanie branży kulinarnej. Odzież górna części stroju kucharza chroni przed wpadaniem włosów do jedzenia, ale też podtrzymuje fryzurę pracownika tak, aby nie przeszkadzała w pracy. Warto wspomnieć, że odpowiednie czepki i chusty powinny być z materiałów oddychających oraz odpowiednio pochłaniających wilgoć. 

Obuwie antypoślizgowe

Wybór butów w gastronomi jest bardzo ważny, gdyż muszą one pełnić kilka znaczących funkcji. Wygląd obuwia kucharza nie jest, aż tak istotny, najważniejsze jest, żeby miały antypoślizgową podeszwę, aby ograniczyć wypadki na kuchni. Buty osoby gotującej powinny mieć zabudowane czubki tak, by chronić stopy personelu przed oparzeniami i warto, aby spód buta był odpowiednio wysoki, aby uniknąć zamoczenia cholewki. Obuwie kelnera powinno pełnić te same funkcje, co kucharza, ale przy tym być bardzo wygodne i schludne.