Dodatki w stylu rustykalnym – kosze wiklinowe i suszone kwiaty

Wnętrza w stylu rustykalnym są jednymi z najbardziej przytulnych i ciepłych rodzajów wnętrz. Nie trzeba jednak przenosić się do chatki na wsi i meblować jej antykami, żeby stworzyć tę przyjazną atmosferę – w neutralnym wnętrzu z łatwością można uzyskać ten efekt, posługując się jedynie dodatkami. Czego potrzeba, aby stworzyć wnętrze w stylu rustykalnym?

Staromodne i z drugiej ręki

Najłatwiej dodatki w stylu rustykalnym można znaleźć na targach staroci i w antykwariatach. Warto więc dać drugą szansę kiczowatym ceramicznym lampom i figurkom, rzeźbom i obrazkom w stylu ludowym i koronkowym firankom z second-handu. Najważniejsze, aby dodatki charakteryzowały się kilkoma konkretnymi cechami – dobrze widziane są żywe kolory, motywy zaczerpnięte z natury i wiejskiego stylu życia oraz wygląd przedmiotów wykonanych ręcznie, a w każdym razie unikalnych, niepochodzących z masowej produkcji.

Motywy kwiatowe

Wzory zaczerpnięte z natury, podobnie jak naturalne materiały, powinny dominować w wnętrzu w stylu rustykalnym. Szczególnie dobrze sprawdzą się motywy kwiatów i owoców, i to w każdym wydaniu – jako malowidło naścienne, hafty na zasłonach, obrusach i ścierkach kuchennych, czy wreszcie bukiety z kwiatów żywych lub suszonych i doniczki z pachnącymi ziołami. Latem i jesienią eksponujmy również owoce, ułożone w wiklinowych koszach albo malowanych półmiskach. Ceramika i zastawa stołowa również może być ozdobiona naturalnymi motywami, choć sprawdzą się również staroświeckie białe talerze ze złotym obrębieniem. Ważne, aby dodatki były kolorowe, wesołe, budzące skojarzenia ze słonecznym dniem spędzonym na łące.

Kosze wiklinowe i plecione maty

Osoby lubiące majsterkowanie mogą również pokusić się o własnoręczne wykonanie dodatków takich jak kosze wiklinowe (https://www.dutchhouse.pl/akcesoria/kosze-dekoracyjne-skrzynie-i-pudelka/kosze) albo maty plecione z liści bananowca. Będzie to nieco wymagające – szczególnie obróbka wikliny wymaga nieco więcej czasu i praktyki, jednak efekty, czyli niepowtarzalne, ręcznie wykonane przedmioty, z pewnością spełnią nasze oczekiwania i dodadzą autentyczności rustykalnemu wnętrzu.