Jaką maselniczkę wybrać do kuchni?

Maselniczka pełni rolę w kuchnie nie tylko praktyczną, ale również dekoracyjną. Masło podane w eleganckiej maselniczce prezentuje się bardzo elastycznie i higienicznie. Wybór odpowiedniej może wydawać się prosty, jednak w sklepach jest wiele rodzajów i często powstaje z tym problem. Jaką więc wybrać? Z jakiego materiału posłuży jak najdłużej?

Kupując maselniczkę, warto wybrać taką, która jest mniej więcej wielkości jak standardowa kostka masła, czyli 18 x 2 x 16cm, zdecydowanie ułatwi to przechowywanie masła. Obecnie, w sklepach znajduje się tyle różnych wariantów maselniczek, że na pewno każdy znajdzie dla siebie odpowiednią. Można się natknąć na maselniczki o tradycyjnej formie prostopadłościanu ale znajdą się również okrągłe lub przybierające różne kształty. Najlepiej wybrać taką, która będzie dla nas najładniejsza i najbardziej funkcjonalna. Niektóre modele są również wyposażone w niewielkie nożyki, patyczki do nabierania masła.

Rodzaje maselniczek

  1. Maselniczka ceramiczna, jest bardzo wytrzymała i nie chłonie zapachów. Łatwo utrzymać ją w czystości oraz jest bardzo odporna na wilgoć i działanie bakterii. Taka maselniczka jest bardzo stylowa i elegancka, więc będzie pasowała do każdej kuchni.
  2. Maselniczka szklana, najlepiej jeśli jest wykonana ze szkła hartowanego, wtedy zapewni to dużą wytrzymałość i odporność na uszkodzenia lub zarysowania. Taka maselniczka również nie chłonie zapachów i łatwo utrzymać ją w czystości. Pomimo, że szkło hartowane jest wytrzymałe, zderzenie z podłogą skończy się stłuczeniem.
  3. Maselniczka ze stali nierdzewnej, jest najbardziej wytrzymała ze wszystkich. Stalowa maselniczka długo utrzyma świeżość masła.
  4. Maselniczka porcelanowa, jest ona odporna na wysokie temperatury oraz działanie bakterii. Nie wchłania wody oraz zapachów. Są one bardzo gustowne ale bardzo kruche.
  5. Maselniczka drewniana, jedna z popularniejszych maselniczek. Produkowana najczęściej z drewna bukowego, które jest pokryte jadalnym olejem. 

Jak widać, w sklepach jest wiele rodzajów maselniczek. Wiele kształtów i rodzajów może spowodować problem z wyborem odpowiedniej. Decydując się na zakup maselniczki warto wziąć pod uwagę jej funkcjonalność, styl oraz z czego jest wykonana.