Najważniejsze zalety woków

Wok do gotowania to jedna z najpopularniejszych patelni w polskiej kuchni. Co spowodowało, że te egzotyczne naczynie, wywodzące się prosto z dalekiego wschodu, cieszy się tak dużą popularnością nad Wisłą? Jakie konkretnie zalety posiada wok, które powodują, że wybierany jest znacznie częściej niż tradycyjne patelnie?

Czym jest wok?

Osoba, która nigdy nie widział woka, może mieć spore trudności z wyobrażeniem sobie jednego z nich. Jest to bowiem patelnia, która wyglądem bardzo przypomina garnek, niż znaną powszechnie wersje patelni. Zdecydowanie najważniejsza różnica tkwi bowiem w kształcie, który nie jest płaski, lecz półkolisty. Dodatkowo różnica jest także w tym, z jakiego materiału woki są produkowane. Oczywiście znaleźć można na rynku tradycyjne modele żeliwne, czyli takie same, jak używane powszechnie patelnie. Oprócz jednak nich, bez trudu można kupić wok ceramiczny, co już w przypadku patelni jest ogromną rzadkością.

Najważniejsze zalety woków do gotowania

Co jednak konkretnie powoduje, że wok do gotowania jest tak popularny i coraz częściej wybierany przez najbardziej konserwatywnych kucharzy? Zdecydowanie najważniejszą zaletą jest to, że używanie woka jest bardzo proste. W wyniku zaokrąglonego kształtu ciepło w woku rozprowadzane jest bardzo równomiernie, co powoduje, że niezwykle trudno jest coś w nim przypalić. Dodatkowo za sprawą ceramicznej powłoki, nic do takiego naczynia zupełnie nie przywiera, co w połączeniu z łatwością mieszania powoduje, że jest to jedna z najwygodniejszych patelni na rynku.

Zastanawiając się nad zaletami woka, nie sposób nie docenić również jego walorów prozdrowotnych. Dzięki temu, że posiada zaokrąglony kształt, nie trzeba podczas jego używania korzystać ze zbyt dużej ilości oleju, co umożliwia przyrządzenie dietetycznych potraw. Smażenie w woku jest bardzo szybkie, co sprzyja oszczędzaniu pieniędzy na rachunkach, a także sam wok jest bardzo duży, co umożliwia za jednym zamachem przyrządzenie posiłku dla bardzo wielu osób.

Jak więc widać po powyższych zaletach, zupełnie nie dziwi to, jak popularny jest u nas wok.