Jak wybierać świetlówki liniowe? Jak działają?

Świetlówki liniowe są lampami fluorescencyjnymi stosowanymi w oprawach oświetleniowych. We wcześniejszych latach były stosowane w oświetleniu domowym.

Czym charakteryzują się świetlówki liniowe?

świetlówki linioweŚwietlówki liniowe zużywają mniej energii niż lampy żarowe, a wytwarzają więcej światła. Wynaleziona w 1935 roku pierwsza świetlówka była lampą rtęciową z żarnikiem wolframowym. Lampa rtęciowa ma swoje wady: wytwarza ciepło i bywa trudna w serwisowaniu. Dodatkowe osiągnięcia obejmowały zastosowanie krzemianów, które zwiększyły wydajność lamp fluorescencyjnych, oraz luminoforów, które poprawiły równowagę kolorów.

Świetlówka wymaga elektronicznego statecznika, który znajduje się w jej wnętrzu. Zużywają mniej energii elektrycznej niż lampy żarowe, a także wytwarzają mniej ciepła. Ich żywotność jest dłuższa niż lamp żarowych; działają one około 10 000 godzin.

Świetlówka liniowa, inaczej zwana lampą rurową, to lampa wykorzystująca szklaną rurkę wypełnioną gazem. Po podłączeniu do prądu elektrycznego gaz ten zamieniany jest na światło. Zwykle używane są do ogólnych celów oświetleniowych, chociaż bywają również używane w pracowniach naukowych i oświetleniu architektonicznym.

Jak wybierać świetlówki liniowe na zakupach?

Dostępnych jest wiele różnych typów świetlówek liniowych, w tym T8, T12, T5, T8/T12 i T8/T5. Najpowszechniej stosowanym typem świetlówki liniowej jest model T8.

Moc świetlówki liniowej to maksymalna ilość mocy, jaką można bezpiecznie wykorzystać. Mierzona jest w watach.

Temperatura barwowa (lub oddawanie barw) świetlówki liniowej jest miarą tego, jak ciepła lub chłodna jest barwa światła. Mierzy się ją w stopniach Kelvina. 3200k to barwa naturalna. 6000k to barwa chłodna. 2000k to barwa ciepła.

Chłodne białe lampy są używane do zapewnienia względnie białego światła, podczas gdy ciepłe białe lampy zapewniają bardziej żółte światło. Naturalne białe lampy są mieszanką obu typów.

Styl liniowej lampy fluorescencyjnej to kształt szklanej rurki. Najczęstsze style świetlówek liniowych to rurka i spirala.

Długość liniowej lampy fluorescencyjnej to po prostu długość samej rury.

Dobry sklep to podstawa od której powinniśmy zacząć, polecam więc świetlówki liniowe w sklepie Hurtownia Światła, ponieważ możemy zamówić online wszystko w dobrej jakości i przede wszystkim bezpiecznie zapakowane i wysłane.