Jak wyciskać soki i unikać błędów?

Coraz więcej osób ma w swoim domu sokowirówkę, czyli urządzenie pozwalające na przygotowywanie w dowolnym momencie pysznych soków z warzyw i owoców. Wszystko przebiega szybko i jest banalnie proste do wykonania. Mogłoby się wydawać, że nie można popełnić przy tym żadnego błędu, ale w praktyce bywa już różnie. Prawidłowe wyciskanie soków to podstawa, jeśli ktoś chce czerpać z tego jak najwięcej korzyści. Warto sprawdzić, czy przypadkiem nie robi się czegoś niewłaściwie.

Czy prawidłowo wyciskasz soki?

Nie każdy lubi jeść surowe warzywa, ale jest sposób na ich przemycenie do swojego jadłospisu. Z pomocą przychodzi sokowirówka. Umożliwia ona przygotowanie smacznych soków ze swoich ulubionych produktów. Każdy ma inne preferencje, ale na szczęście można przebierać obecnie w warzywach i owocach i to nawet przez cały rok. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby nie traktować soku jako zastępstwa dla pełnowartościowego posiłku. Zaleca się wypijać soki na czczo, zaraz po ich przygotowaniu. W ten sposób można wszystko świetnie przyswoić. Błędem jest jednak zastępowanie śniadania sokiem. Należy go traktować jako przystawkę. Znaczenie ma jednak to, aby odczekać co najmniej pół godziny po wypiciu soku przed zjedzeniem pokarmu. Kolejnym błędem jest wypijanie wyłącznie owocowych soków, które zawierają mnóstwo cukru. Spora dawka fruktozy przyczynia się do nagłego wzrostu poziomu cukru we krwi. Lepszym rozwiązaniem będzie dodanie warzyw i ziół.

Często popełniane błędy podczas przygotowywania soków

Wiele osób chce zaoszczędzić czas, przez co pomija mycie warzyw i owoców przed włożeniem ich do sokowirówki. Nie jest to jednak właściwe postępowanie, szczególnie jeśli nie kupuje się produktów ekologicznych. W sklepach warzywa są dotykane i często też czymś pryskane, więc lepiej je dobrze wyczyścić szczoteczką. Jednym z często popełnianych błędów jest zbyt szybkie picie soku, co może przyczynić się do rewolucji żołądkowych i nawet wywołać wymioty. Sokiem należy się delektować, pić go powoli, dzięki czemu wszystko się dobrze strawi i przyswoi w jak największym stopniu. Znaczenie ma również to, aby dodawać coś zielonego do soku typu jarmuż lub szpinak. Wiele osób tego nie robi, a jest to duży błąd. Kolejnym będzie sięganie po niezbyt świeże produkty. Mają one mniejszą wartość odżywczą, gorsze walory smakowe. Kiepskiej jakości warzywa i owoce są najczęściej pryskane różnymi chemikaliami, które mają szkodliwy wpływ na organizm. Picie przygotowanych z nich soków przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego.