Jak wybrać zestaw sztućców, który pozwoli cieszyć się wysoką jakością?

Sztućce należą do podstawowego wyposażenia każdego domu i ciężko wyobrazić sobie bez nich życie. Jednocześnie wiele osób posiada problemy z ich wyborem, gdyż nierzadko zdarza się, że jeden komplet używany jest przez dekady, a ludzie młodzi dziedziczą sztućce po rodzicach, dziadkach i pradziadkach, Kiedy jednak pojawi się potrzeba wymiany kompletu, warto wiedzieć, jak wybrać zestaw sztućców z ofert stron typu Ostry-Sklep.pl

Jakie sztućce powinny znajdować się w zestawie?

Różnorodność sztućców zadziwia, jednak wiele osób używa bardzo minimalistycznego zestawu, w którym cztery podstawowe rodzaje sztućców, jakimi są łyżka stołowa, nóż obiadowy i widelec obiadowy, a do tego łyżeczka od herbaty. 

Taki zestaw, chociaż sprawdzi się doskonale na co dzień w  sytuacjach, kiedy rodzina spędza czas jedynie w swoim gronie, jest wysoce niekompletny i niestosowny w przypadku, gdy zaprasza się do siebie gości. Zasady savoir vivre’u wymagają bowiem, by zestaw sztućców był w miarę kompletny i by każdego z nich używać zgodnie z przeznaczeniem. 

Będąc towarzyskim, powinno się więc posiadać również łyżeczki do kawy, łyżeczki deserowe, widelczyki do ciasta, noże do sera, widelce do przystawek, widelce do ryb i wiele innych rodzajów sztućców. Oczywiście to, w jakie zdecyduje się zaopatrzyć, zależy też od tego, jakie potrawy się jada i serwuje gościom. Nie ma bowiem sensu kupować sztućców do owoców morza, jeżeli się ich w ogóle nie spożywa.  

Jak wybrać najtrwalsze sztućce?

Sztućce wykonane mogą być z rozmaitych materiałów, jednak jeżeli priorytetem jest trwałość i możliwość mycia ich w zmywarce, najlepszym wyborem jest stal nierdzewna. 

Sztućce najczęściej są wykonane ze stali oznaczanej jako 18/0 i 18/10. Pierwszy typ oznacza, że do produkcji sztućców użyto 18% chromu i 10% niklu, natomiast drugi typ nie posiada niklu, na który wiele osób jest uczulona, a obecny jest wyłącznie chrom. 

Obydwa rodzaje stali nierdzewnej charakteryzują się wysoką trwałością i mogą być myte różnymi środkami – także w zmywarce. Zastanawiając się więc, jak wybrać zestaw sztućców, warto postawić na taki komplet, który będzie odpowiadał realnym zastosowaniom i jednocześnie będzie charakteryzował się wysokim stopniem trwałości.